MOTEJLEK
about everything
Přejít na obsah

Lužická jezera / Lausitzer Seenland

Koloběžka


Oblast Lužických jezer v okolí německého města Hoyerswerda je dalším z pravidelných cílů našich koloběžkových výletů a tréninků.
Jezera vznikají zatopením povrchových hnědouhelných dolů a na jejich březích jsou budovány cyklostezky.
Když jsem tu oblast navštívil poprvé, první co mne napadlo - "u nás by na takovou akci nestačil ani rozpočet celé zeměkoule". Asi jsou němečtí vlivní skromnější než ti naši.

Bärwalder See
Leží východně od Hoyerswerdy mezi městečky Uhyst a Boxberg. Na jižní straně jezera, bližší našemu příjezdu, je možnost parkování v Uhystu na parkovišti u maríny, nebo na parkovišti "u lam", jak jsem si ho nazval. Vedle je totiž taková malá safari, kde jsou k vidění jeleni, lamy a klokani.
Na hladině jezera se prohání vodní skůtry a majestátně plují plachetnice. Nad lesem krouží mořští orli, kteří zde hnízdí a jednou jim nad jezerem konkuroval hydroplán.

Kolem jezera vede 21 kilometrů dlouhá asfaltová stezka asi 3 metry široká. To je naše základní tréninkové kolečko.


Vzhledem k tomu, že stále jenom kroužit po asfaltu kolem jezera se může časem stát nudné, vymyslel jsem 40 kilometrů dlouhý okruh od každého povrchu trochu - asfalt, polňačka, kočičí hlavy, lesní cesta ...
Cestou jsme narazili na novostavbu středověkého hradu, soukromý pozemek - vstup zakázán. Tak jsem to jen lehce porušil za účelem pořízení dokumentace a hned jsem byl za to potrestán. Asi po půl kilometru jsem chtěl zastavit u pomníku a vjel jsem do díry zasypané jemným pískem a už jsem šel přes řidítka. Ještě, že jsem měl na hlavě helmu. Ten kotrmelec musel být pohled pro bohy.
Ten pomník byl na památku 25 německých vojáků, válečných zajatců, ke kterým se vítězná strana nezachovala tak úplně podle pravidel, jak jsem se dozvěděl od místního pána, který se přišel podívat, jak jsem ten kotrmelec přežil.

Senftenberger See - Gaierswalder See - Partwitzer See - Sedlitzer See

je čtveřice jezer západně od Hoyerswerdy, blízko měst Sedlidtz a Senftenberg. Cyklostezky jsou okolo jednotlivých jezer a lze si z nich vytvářet různě dlouhé trasy. Pro parkování jsme si oblíbili parkoviště u kempu na okraji Gaierswalde.

  

Někdy jedeme kolem Gaierswalder See a Partwitzer See a k tomu si přidáme v protisměru ještě jednou Partwitzer See, někdy jedeme kolem všech čtyř jezer.Jezera Geierswalder a Senftenbeger spojuje Sornoer kanál a u něj trčí "Rezavý hřebík" po našem, nebo Rostnagel či Rusty Nail v nářečích západních kmenů. Toto idustriální dílo slouží jako rozhledna, že které je vidět až do Krkonoš. Je 30 metrů vysoká a na vyhlídkovou plošinu se dostaneme po 162 schodech. Je celá železná a při bouřce bych nechtěl být nahoře, vlastně ani dole nikde poblíž.

   Copyright © 2013 – 2021 MOTEJLEK
Návrat na obsah