Air Beaver od Robbe - MOTEJLEK

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Air Beaver od Robbe

RC modely

Po dvou sezónách létání s mini ALGOLem projevil Martin zájem o nějakou větší poletuchu. Nabízel jsem mu, že zprovozním prvoválečného Fokkera D-VII, který už několik let visí nad schodištěm. Nakonec jsme se dohodli, že by bylo lepší něco lépe opravitelného než je konstrukční stavba. Volba padla na čerstvou novinku firmy Robbe - Air Beaver ARF. Předobjenali jsme ji u firmy Jino a pak čekali, kdy dorazí do Česka.
Asi po měsíci zazvonila u dveří přepravní služba a předala nám velkou krabici. Celí nedočkaví jsme ji rozbalili.
Uvnitř byly v bublinkové folii zabalené díly z EPO (nějaký klon EPP).
Model je komplet osazený servy, motorem s regulátorem a polepený samolepkami. Stačí pouze přidat svůj přijímač a baterky a může se do vzduchu. Při sestavování modelu jsme vystačili pouze s křížovým šroubovákem. Těžiště vyšlo přesně tam, kde ho uváděl výrobce. Potom nastalo období programování vysílačky a pojíždění po zahradě.
K záletu jsme se dostali koncem června na modelářském letišti v Manušicích u České Lípy. O první let jsme poprosili našeho kamaráda Mojmíra, doživotního prezidenta Spolku přátel letiště Manušice a především podstatně zkušenějšího pilota. Stačilo jen malé dotrimování křidélek a doladění mixu vztlakových klapek a výškovky. Další lety už pilotoval Martin s Mojmírem za zády jako poslední záchranou. V prázdninových měsících potom Martin absolvoval s Beaverem 40 letů po 7 minutách už zcela samostatně.

   


Vzhledem k tomu, že pro častou montáž a demontáž se mi jevily dodávané šrouby pro křížový šroubovák nevhodné, nahradil jsem je imbusouvými šrouby a upravil jsem vzpěry křídel tak, aby se daly demontovat. Přepravu a skladování modelu jsme vyřešili pomocí
standboxu, který zároveň na letišti slouží jako montážní stojánek.

   

   

Technické parametry:
- měřítko 1/10
- rozpětí 1520 mm
- délka 960 mm
- nosná plocha 28 dm 2
- plošné zatížení ~42 g/dm 2
- letová hmotnost ~1200 g

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky