Air Beaver od Robbe
Po dvou sezónách létání s mini ALGOLem projevil Martin zájem o nějakou větší poletuchu. Nabízel jsem mu, že zprovozním prvoválečného Fokkera D-VII, který už několik let visí nad schodištěm. Nakonec jsme se dohodli, že by bylo lepší něco lépe opravitelného než je konstrukční stavba. Volba padla na čerstvou novinku roku 2012 od firmy Robbe - Air Beaver ARF. Předobjenali jsme ji u firmy Jino a pak čekali, kdy dorazí do Česka.
Asi po měsíci zazvonila u dveří přepravní služba a předala nám velkou krabici. Celí nedočkaví jsme ji rozbalili. Uvnitř byly v bublinkové folii zabalené díly z EPO (nějaký klon EPP).
Model je komplet osazený servy, motorem s regulátorem a polepený samolepkami. Stačí pouze přidat svůj přijímač a baterky a může se do vzduchu. Při sestavování modelu jsme vystačili pouze s křížovým šroubovákem. Těžiště vyšlo přesně tam, kde ho uváděl výrobce. Potom nastalo období programování vysílačky a pojíždění po zahradě.
K záletu jsme se dostali koncem června na modelářském letišti v Manušicích u České Lípy. O první let jsme poprosili našeho kamaráda Mojmíra, doživotního prezidenta Spolku přátel letiště Manušice a především podstatně zkušenějšího pilota. Stačilo jen malé dotrimování křidélek a doladění mixu vztlakových klapek a výškovky. Další lety už pilotoval Martin s Mojmírem za zády jako poslední záchranou. V prázdninových měsících potom Martin absolvoval s Beaverem 40 letů po 7 minutách už zcela samostatně.
Vzhledem k tomu, že pro častou montáž a demontáž se mi jevily dodávané šrouby pro křížový šroubovák nevhodné, nahradil jsem je imbusouvými šrouby a upravil jsem vzpěry křídel tak, aby se daly demontovat. Přepravu a skladování modelu jsme vyřešili pomocí standboxu, rovněž novinky na trhu, který zároveň na letišti slouží jako montážní stojánek.
Technické parametry:
- měřítko 1/10
- rozpětí 1520 mm
- délka 960 mm
- nosná plocha 28 dm 2
- plošné zatížení ~42 g/dm 2
- letová hmotnost ~1200 g